زمان-واقعی(real-time) بودن دستگاه DVR به چه معناست?

زمان-واقعی(real-time) بودن دستگاه DVR به چه معناست?
پنج شنبه, 04 شهریور 1395 08:57 برای نظر دادن اولین باش! dvr دی وی آر دستگاه ضبط تصاویر دوربین مداربسته گرگان دوربین مداربسته گنبد لیست قیمت دوربین مداربسته دوربین مداربسته استان گلستان

ضبط زمان-واقعی در دستگاه دی وی آر یعنی همه کانال ها می توانند تصویر را با 25 فریم در ثانیه بگیرند و ضبط کنند. به این ویژگی قابلیت ضبط حرکت-کامل(full-motion) هم می گویند. تصویر ضبط شده زمان-واقعی همان کیفیتی را دارد که هنگام دیدن یک فیلم در تلویزیون می بینید. چشم انسان تصویر ضبط شده 25 فریم بر ثانیه را مانند یک ویدئو کاملا روان می بیند. در حقیقت چشم ما تفاوت میان 25fps  و 50fps را نمی بیند.

 ضبط زمان واقعی اغلب با کیفیت تصویر اشتباه گرفته می شود. برای روشن شدن این مسئله، توجه داشته باشید که FPS (frames per second) میزان روان بودن ویدئو را بیان می کند و نه کیفیت تصویر را. در حال حاضر اغلب دستگاه های DVR را به عنوان دی وی آر زمان واقعی معرفی می کنند. اما چند مورد هست که باید بیشتر به آن ها توجه کنیم. ما نمایش زمان-واقعی و ضبط زمان-واقعی داریم و این دو با یکدیگر تفاوت دارند.
نمایش زمان-واقعی یعنی دستگاه دی وی آر می تواند تصویر را بر روی تمام کانال ها با 25 فریم در ثانیه نمایش دهد. این یعنی یک دستگاه دی وی آر 16 کاناله باید بتواند 400fps را نمایش دهد(16 کانال ضرب در 25 فریم بر ثانیه معادل 400 فریم بر ثانیه خواهد بود).

دستگاه دی وی آر با نمایش زمان-واقعی می تواند ضبط زمان-واقعی هم داشته باشد. یعنی دی وی آر می تواند هم نمایش و هم ضبط با 25 فریم بر ثانیه بر روی تمام کانال ها را داشته باشد.

همه دستگاه های DVR با نمایش زمان-واقعی ویژگی ضبط زمان-واقعی را ندارند.گاهی اوقات ما دی وی آرهایی را میبینیم که اینگونه توصیف شده اند: “16ch DVR 480/100fps” که یعنی دی وی آر تصویر را به صورت زمان-واقعی نمایش می دهد اما فقط 100 فریم بر ثانیه می تواند بر روی تمام کانال ها ضبط داشته باشد. یک معنی دیگر این مسئله این است که این دستگاه دی وی آر می تواند ضبط زمان-واقعی داشته باشد اما فقط  بر روی 4 کانال(100fps/25fps=4 channels)
از طرف دیگر همه DVR هایی که ضبط زمان-واقعی دارند، نمایش زمان-واقعی هم دارند. پس هنگامی به دنبال دستگاه دی وی آر زمان-واقعی هستیم، باید مطمئن شویم که هم نمایش و هم ضبط زمان-واقعی دارد.

یک تبلیغ غیر صادقانه دیگر در زمان اعلام حداکثر فریم در ثانیه برای دستگاه دی وی آر، رزولوشن ضبط است. بیشتر دستگاه های دی وی آر که در بازار دوربین مداربسته به عنوان زمان-واقعی تبلیغ می شوند می توانند نمایش و ضبط زمان-واقعی داشته باشند اما فقط با رزولوشن CIF یا D1.  بنابراین ضبط با این رزولوشن به شدت کیفیت را پایین می آورد. اگر دوربینی با رزولوشن بالا داشته باشید اما رزولوشن ضبط دستگاه دی وی آر کم باشد در نهایت کیفیت تصویر ضبط شده پایین خواهد بود. بالا بردن رزولوشن ضبط در اینگونه دستگاه های DVR باعث می شود دیگر ضبط آن ها زمان-واقعی نباشد. پس اگر علاوه بر زمان واقعی بودن دستگاه دی-وی-آر کیفیت تصویر هم برایتان مهم است توجه کنید که دستگاه دی وی آر در چه رزولوشنی زمان-واقعی است.

حال پرسش اساسی این است آیا واقعا به یک دی وی آر زمان واقعی نیاز دارید؟
پاسخ در 95 درصد مواقع خیر است. استاندارد صنعت برای تجهیزات نظارت تصویری حدود 5 فریم بر ثانیه است. این میزان برای مصارف خانگی و اغلب مصارف تجاری کافی است. تنها زمانی ممکن است به ضبط زمان واقعی نیاز پیدا کنیم که می خواهیم تصویر اشیایی که با سرعت زیاد حرکت می کنند را با جزییات زیاد ضبط کنیم. از جمله این موارد: باجه صندوقدار، میز کازینو، فروشگاه جواهرفروشی و... . برای استفاده های دیگر ضبط زمان-واقعی کاملا غیر ضروری است. استفاده بی مورد از دی وی آر ضبط زمان-واقعی نه تنها هزینه را افزاش می دهد بلکه افزایش حجم ویدئوهای ضبط شده، به شکل چشمگیری مدت زمان ضبط تصاویر با دوربین مداربسته را کاهش می دهد. زمانی که دستگاه دی وی آر را برای ذخیره سازی 6.25 فریم بر ثانیه تنظیم می کنیم می توانیم 4 برابر زمان بیشتری نسبت به ضبط با زمان-واقعی، تصویر ضبط کنیم. بنابراین با تنظیمات فریم بر ثانیه پایین تر می توانیم به جای یک هفته، 4 هفته تصویر ضبط کنیم، آن هم بر روی هارد دیسکی با همان حجم. بعضی افراد ممکن است بگویند ضبط با نرخ فریمی پایین تر از زمان-واقعی، ویدئو را بریده بریده می کند، اما باید به خاطر داشته باشیم که راجع به تجهیزات دوربین مداربسته صحبت می کنیم نه فیلم سینمایی. با 6.25 یا حتی 5 فریم در ثانیه هم می توان تمام جزییات مهم را ضبط کرد و شواهد ویدئویی کافی برای پلیس یا دادگاه را فراهم کرد. بنابراین پیش از خرید دستگاه دی وی آر تصمیم بگیرید که آیا زمان-واقعی بودن آن برایتان ضروری هست یا نه.

شرکت پیشرو ارتباط گستر هیرکان ، طراح و مجری راه اندازی دوربین مداربسته گرگان و تمام کشور آماده ارائه خدمات در زمینه پروژه های امنیتی و نظارت تصویری می باشد.

قبلی بعدی
برچسب‌ها
نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.