امنیت فیزیکی دوربین مداربسته

امنیت فیزیکی دوربین مداربسته
دوشنبه, 01 شهریور 1395 10:41 برای نظر دادن اولین باش! دوربین مداربسته دوربین مداربسته گرگان دوربین مداربسته گنبد امنیت دوربین مداربسته خانه هوشمند خانه هوشمند گرگان خانه هوشمند گنبد لیست قیمت خانه هوشمند لیست قیمت دوربین مداربسته دوربین مداربسته استان گلستان

عموما دوربین مداربسته در همه جای دنیا در محل ها به دو منظور تجهیز میشود.
۱_ داشتن اشراف به محیط مورد نظر و تامین امنیت ( البته وجود فیزیکی دوربین به خودی خود در بسیاری از موارد حکم یک عامل بازدارنده برای وقوع جرم ها می باشد)

۲_ جهت کنترل و عملکرد افراد

موضوع مهمی وجود دارد که در هر دو این موارد مشترک است و آن امنیت فیزیکی دوربین مداربسته میباشد.
طبیعی ست که انسان ها در هر شرایطی از کنترل شدن و رصد خود و عملکردشان ، احساس خوبی ندارند ، این موضوع گاهی به قدری مهم می شود که افراد به فکر تخریب و خرابکاری دوربین مداربسته و تجهیزات مربوط به آن می افتند ویا افراد مجرم برای پنهان ماندن از چشم دوربین های مداربسته ناگزیر به قطع جریان برق و یا انهدام سیستم نظارت تصویری می شوند.
مواردی که برای جلوگیری از این اتفاقات باید رعایت شود بسیار هستند، اما در این مطلب به مهم ترین آنها می پردازیم .

نکات مهم را به دو دسته اصلی تقسیم میکنیم .
اول : مواردی که در حین نصب و تجهیز سیستم ها باید رعایت شود.
دوم : مواردی که بعد از نصب و شروع به کار سیستم ها باید صورت بگیرد.
به دسته نخست می پردازیم :
الف: برای تامین برق اصلی دستگاه ها و دوربین های مداربسته همیشه از UPS ( برق اضطراری) استفاده کنید.
ب: جهت جلوگیری از پوسیدگی و فرسایش کابل ها ناشی از نور مستقیم آفتاب و شرایط جوی ، همچنین جهت جلوگیری و دشواری برای بریدن کابل ها و خرابکاری توسط افراد، به چند روش میتوان عمل کرد:

* عبور دادن کابل ها از داخل لوله های فلزی ( معروف به لوله برق )

* عبور دادن کابل ها از داخل لوله های خرطومی قابل انعطاف با لایه داخلی فلزی ( فلکسیبل)

* قرار دادن کابل ها داخل ترانک و داکت های پلاستیکی مقاوم

پ: در طراحی و جانمایی دوربین های مداربسته توسط کارشناسان مربوطه باید به ۴ موضوع مهم اشاره کرد:

اول : ارتفاع دوربین مداربسته ( جهت جلوگیری از سرقت و تخریب )
ارتفاع دوربین مداربسته باید به اندازه ای باشد که دسترسی به آن سخت یا غیر قابل ممکن باشد و از جهتی هم دید دوربین مطلوب باشد .

ارتفاع دوربین مداربسته امنیت دوربین

دوم : همپوشانی
در مواردی که ناگزیر هستید دوربین های مداربسته را در ارتفاع کم نصب کنید به نکته همپوشانی دقت کنید .
دوربین های مداربسته باید یکدیگر را در تصاویر پوشش دهند به شکلی که اگر قرار است برای یکی از آنها اتفاقی رخ دهد ، دوربین دیگری این اتفاق را ثبت کند .

سوم : انتخاب مسیر مناسب عبور کابل ها
حدالامکان سیستم را بسته به شکل ظاهری و نقشه محیطی محل ، طوری طراحی کنید مسیر عبور کابلها در دید دوربین های مداربسته باشد و در مواردی که امکان پذیر نیست از نکات امنیت کابل ها که قبلا ذکر شد استفاده کنید.

 

مسیر مناسب عبور کابل ها دوربین مداربسته
چهارم : نقاط کور
بالاترین امتیاز امنیت در یک سیستم مداربسته ، شکل طراحی آن به گونه ایست که از پیشامدن نقاط کور جلوگیری شود .
در اکثر موارد با رعایت مورد همپوشانی این مشکل برطرف خواهد شد و در موارد دیگر نیز با اضافه کردن تعداد دوربین های مداربسته و یا انتخاب لنز مناسب ( لنز عریض ، معمولی و زوم ) این اشکال رفع خواهد شد.

ت: دقت در انتخاب اتصالات نگه دارنده (پیچ ، رولپلاک ، رول بولت ، قلاب ، سیم بکسل و ...) ، نسبت به مقاومت دیوار ها و سقف برای نصب دوربین مداربسته ، به شکلی که از محکم شدن و مقاوم بودن اتصالات اطمینان کافی داشته باشید.

ث: اگر از باکس ( جعبه تقسیم روکار ) در کنار دوربین مداربسته استفاده میکنید ، از عایق بودن آن مطمئن شوید .
توسط نوار های عایق کننده و مسدود کننده هایی که جز متعلقات باکس ها هستند جهت عایق کردن باکس ها و جلوگیری از نفوذ آب و گرد و غبار به داخل آنها استفاده کنید.

ج: از قابل دسترس بودن سیم و کابل دوربین مداربسته و سیستم خود جدا" جلوگیری کنید و حتی کابل کوتاهی که از دوربین مداربسته تا باکس ( جعبه تقسیم روکار ) وجود دارد را با لوله خرطومی مخصوص بپوشانید .

چ: از محکم شدن پیچ هایی که روی دوربین جهت تنظیم لنز و زاویه دوربینهستند اطمینان پیدا کنید ، چون بعد از گذشت زمان ، زاویه و لنز دوربین مداربسته تغییر خواهد کرد و ممکن است سیستم شما دچار نقطه کور شود.

ح : حتما در تخمین و برآورد تجهیزات در زمان کارشناسی و نیاز سنجی ، رک (کابینت مخصوص جهت نگهداری دستگاه ها و تجهیزات اتاق کنترل ) را به سیستم اضافه کنید.

حال در این قسمت به مورد دوم میپردازیم:

موارد بعد از نصب و تجهیز سیستم:
الف: از نشان دادن تصاویر دوربین به افراد غیر مسئول جدا خودداری کنید. این امر موجب حفظ شدن زاویه و دید دوربین مداربسته خواهد شد و به مرور زمان نقاط کور که از دید دوربین های مداربسته پنهان هستند آشکار خواهد شد.

ب: محل مانیتورینگ ، جهت حفظ حریم و جلوگیری از ورود افراد متفرقه، ترجیحا جایی قرار بگیرد که درب آن اتاق بسته شود و امکان قفل شدن نیز وجود داشته باشد.

پ: اگر از رک ( کابینت مخصوص جهت نگهداری دستگاه ها و تجهیزات اتاق کنترل ) استفاده میکنید ، درب آن را همیشه قفل نگه دارید.

ت: به محض تحویل سیستم از نصاب های مربوطه رمز ورود به منوی مدیریت دستگاه را از حالت پیش فرض خارج کرده و آن را تغییر دهید .

جهت حفظ امنیت بیشتر و به خصوص زمانی که از سرویس انتقال تصویر استفاده میکنید ، حتما هر چند روز یکبار ، رمز عبور دستگاه خود را تغییر دهید .
رمز عبور استاندارد وایمن ، تلفیقی از اعداد ، حروف بزرگ و کوچک و استفاده از کاراکتر های خاص میباشد .
توجه داشته باشید که هر چقدر رمز عبور پیچیده تر باشد ، عمل شکستن و حدس زدن آن سخت تر و یا غیر ممکن خواهد بود .

ث: برای نگه داشتن تصاویر در حافظه دستگاه در بازه زمانی حداقل یک ماهه ، به شکلی که هر زمان به دستگاه مراجعه کردید ، جدید ترین تصاویر را داشته باشید ، سیستم را روی حالت ضبط پیوسته (Overwhrite) قرار دهید .

در این حالت به محض پر شدن فضای دیسک اصلی به صورت خودکار از قدیمی ترین لحظه ضبط شده پاک کرده و لحظه جدید را جاگیزین آن خواهد کرد.
عموما دستگاه ها در حالت پیش فرض این امکان را به حالت فعال دارند ، اما باز هم برای اطمینان خاطر دوباره آن را بررسی کنید .

ج: در طول استفاده از سیستم مداربسته خود ، و در طی گذر زمان ، ممکن است لحظاتی اتفاق بیافتد که نیازمندید آن تصویر را از دستگاه استخراج کنید .
پیشنهاد می شود تصاویر و لحظات مهم و ضروری موجود در حافظه دستگاه را در جای دیگر مثل هارد اکسترنال کپی کرده و نگهداری کنید.
با عنوان این موارد و رعایت آنها توسط شما امید است امنیت سیستم مداربسته شما تامین شود.

شرکت پیشرو ارتباط گستر هیرکان ، طراح و مجری راه اندازی دوربین مداربسته گرگان و تمام کشور آماده ارائه خدمات در زمینه پروژه های امنیتی و نظارت تصویری می باشد.

قبلی بعدی
برچسب‌ها
نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.